A Szentendrei Régi Művésztelep egyik legmeghatározóbb festőművészének, Aknay Jánosnak ünnepi kiállítása nyílik március 8-án, a MANK Galériában.

Aknay János idén ünnepli 75. születésnapját, mely alkalom méltó apropót jelent legújabb egyéni tárlatának megszervezésére. Az esemény során az eddigi életmű esszenciája egy különleges műtárgyegyüttes válogatásában lesz látható. Aknay János különböző festészeti korszakait ezúttal a szentendrei Varga-Balogh műgyűjtemény alkotásai reprezentálják. A főleg szentendrei művészetre koncentráló kollekció nevesített debütálását is jelenti az esemény. A műalkotások tükrében a festőművész emblematikus angyalos kompozíciói, kontúros és architektúrális struktúrákba foglalt emlékei is megismerhetőek. A kiállításban olyan ikonikus festményeket is bemutatnak, mint a Vajda Lajos, és Ámos Imre művészetére reflektáló hommage kompozíciók. 

A jubileumi esemény kísérőkatalógusában minden bemutatott festmény megtekinthető.

A kiállítás megtekinthető 2024.03.09 – 04.28 között minden nap, hétvégén is 10 és 17 óra között. 

Baksai József sajátos művészetét egyszerre inspirálja a formák megtapasztalása és az irodalom. Műtermében mesélt a rajz- és festészetoktatás nehézségeiről, az ötletek szabadságáról és saját alkotófolyamatairól.

Nem jó irányba halad a világ Baksai József szerint. El kellene húzni a függönyt, ami a lényeget takarja a szemünk elől – mondja a Munkácsy-díjas képzőművész, akit a művészettörténészek a dualitás festőjének tartanak. A szakrális és profán témák egységgé válnak vásznán, harmóniává keverednek a technikák és az emberiség korszakai is. Kettősségét jellemzi a szeretetbe, az elfogadásba és a szabadságba vetett hite, amely kivételes fegyelmezettséggel párosul.

Készítette: Scrob Andrea, Honti Gergely, Kojnok Dávid, Sófalvi Kiss Csaba

Egy különös, rendhagyó alkotásokat teremtő festő- és szobrászművész belső világában jártunk, akinek nem kisebb célja van, mint választ adni a kérdésre: kicsoda Martin Henrik? És mi az, hogy valóság?

A 2017 óta a szentendrei Régi Művésztelepen dolgozó fiatal művész jelenleg Hieron című projectjén dolgozik, felvállalva a négydimenziós geometria iránti szenvedélyét, annak ellenére, hogy az emberi elme azt csak a matematika nyelvén értelmezi, képeket azonban csak háromdimenziós formában dolgoz fel.

„A festmény olyan, mint egy ablak – nem nézni, hanem átnézni kell rajta” – vallja Knyihár Amarilla festőművész, aki saját bevallása szerint az organikus absztrakt festészethez vonzódik leginkább, ebben tudja a legkönnyebben és a legörömtelibb módon kifejezni önmagát.

A végletekig foglalkoztatják a tükröződések, az árnyjátékok, a valóságos és az elképzelt tér egységének ábrázolási lehetőségei. Speciális festészeti technikájával egyedülálló módon teremt lehetőséget a természeti tájak, látványok leképezésére. Stábunk a legújabb sorozatának készülésébe nyerhetett bepillantást, amelynek központi eleme a Szentendrei-sziget lombkoronái.

Ahol a gyönyörű csúf, a csúf pedig gyönyörű, ahol nincs bársonyos, önfeledt leledzés, ott épít álmokat a pusztuló világból Csáki Róbert. A fekete rokokó festőjének műhelyében jártunk.

Nem jó a kép, ha minden el van mondva rajta, mert akkor hiányzik a néző belőle, vallja Csáki Róbert. Arra vágyik, hogy ha pár száz év múlva egy gyerek megnézi a képeit, megsejtsen belőle valamit. De miért ragadt a festményeire a fekete rokokó jelző? És miért nem szereti a Barbie babát? Videónkból kiderül.

A színek erejével, jelszerűen tömörített visszatérő motívumaival, ékszerű formáival egyensúlyoz a megfogható és a megfoghatatlan határvonalán Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművészünk, Aknay János.

Festészetének redukált látványvilágán kerestünk egy ajtót, belépve az alkotó gazdag, szakrális gondolatvilágába. Képein rideg, mértani formák jelennek meg, de mögöttük ott van az ember. A látvány arra készteti a nézőt, hogy próbálja megfejteni.


A Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt. és a MAOE Képzőművészeti Tagozata tisztelettel meghívja Önt a METAFIZIKA című kiállításának megnyitójára 2023. november 24-én, péntek 17.00 órára a MANK Galériába.

👉 Köszöntőt mond: Vitályos Eszter miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár, Kulturális és Innovációs Minisztérium
👉 A kiállítást megnyitja és a katalógust bemutatja: D. Udvary Ildikó művészettörténész, a Pesterzsébeti Múzeum igazgatója
👉 Szakmai elismerést ad át: Aknay János Kossuth-díjas festőművész, a MAOE elnöke és Sárkány Győző grafikus, Érdemes Művész, a HUNGART elnöke, a MAOE alelnöke

A kiállítás kurátora: Sárkány Győző

Kiállító művászek: Aknay János, Árvay Zolta, Ázbej Kristóf, Baksay József, Baky Péter, Bereznai Péter, Budaházi Tibor, Damó István, Dréher János, Drozsnyik István, F. Farkas Tamás, Kalmár János, Kéri Mihály, Kovács Johanna, Kovács Péter Balázs – KPB, Lipcsey György, Luzsicza Árpád, Magyar Gábor, Olajos György, Ördög Noémi (Naomi Devil), Pataki Tibor, Pató Károly, Pirk László, Pistyur Imre, Rényi Krisztina, Részegh Botond, Sárkány Győző, Sulyok Gabriella, Székács Zoltán, Tuzson-Berczeli Péter, Varga-Amár László, Vásárhelyi Antal, Verebes György, Wrobel Péter, Zöld Anikó

A kiállítás megtekinthető 2023. november 24-től 2024. január 12-ig, hétfőtől-péntekig a galéria nyitvatartási idejében.

Az adventi időszak beköszöntével az ÚjMűhely Galéria ünnepi kiállítása az angyalok ábrázolását helyezi előtérbe. Mégpedig olyan kortárs angyalos képeket láthat a tárlat keretében a művészetkedvelő közönség, melyek Szentendrén készültek.

Az angyalábrázolásnak nagy hagyománya van a művészettörténetben. Leginkább gyermekformájú pufók puttó ábrázolások, harci felszerelésű arkangyalok, vagy az ikonokról ismert szárnyas lények jutnak róluk eszünkbe. Bár számos szöveges forrás támasztja alá ezeknek a természetfeletti lényeknek a létezését, ábrázolásuk mégis leginkább az alkotói fantázián múlik. Az angyalok ugyanis azok a hírnökök, akik Isten üzeneteit továbbítják az emberek számára. Mivel ők szellemi lények, ezért fizikai testük általánosságban nem létezik, mégis képesek az epifániára, azaz a megjelenésre. Ez lehet emberi test, de sok másféle minőség is. Hierarchiájuk és tulajdonságaik is különfélék lehetnek. Mindez az alkotók számára lehetőség biztosít arra, hogy az általuk művészeti eszközökkel megteremtett angyalokat ők maguk ruházzák fel megjelenítésre alkalmas jellemzőkkel.

A kiállításban többek között láthatunk őrangyalokat, hírnököket, kerubokat, és absztrakt formanyelven keresztül ábrázolt angyal-szimbólumokat. A bemutatott kortárs angyalképek abban segítik a látogatókat, hogy a karácsonyi időszak forgatagában általuk meghallják, és megértsék az ünnep valódi üzenetét.

Kiállító művészek: Aknay János, Baksai József, Bánföldi Zoltán,  efZámbó István, Kisfalusi Márta, Kocsis Eszter, Krizbo – Krizbai Gergely Pistyur Imre, Rákossy Anikó


Családi déutánok a kiállításban:


“Sokszor a józan észnél jobban le kell redukálni a munkákat.”

Horváth Lóczi Judit képzőművész egyik nagy szerelme a régi tárgyak megmentése, a másik pedig az absztrakció. A kettő hogyan válik műalkotássá a keze alatt? Mekkora szabadságot adnak a geometriai formák az érzések, vélemények leképezésére?

Horváth Lóczi Judit szentendrei műtermében a színek és a vonalak életre kelnek, és olyan témákról mesélnek, amelyről bizony kevesen mernek szólni. Különleges formavilág egy női alkotó szemüvegén keresztül.